Pomen kakovosti travne silaže
V današnjih časih, ko vsi stremimo k znižanju stroškov pridelave in čim boljšim odkupnim cenam mleka in mesa, je še posebej pomembna kvalitetno pridelana krma. Le s kvalitetno krmo lahko dosegamo maksimalne priraste in kakovost končnega proizvoda.
Ena izmed ključnih sestavin dobrega obroka je kvalitetno pridelana travna silaža. Upodobitve iz starega Egipta (1500 – 1000 let pr. n. št.) kažejo na to, da so že v tistih časih uporabljali fermentacijo krme kot način konzerviranja. V 20. stoletju so začeli z obsežnimi raziskavami, s katerimi so poskušali ugotoviti, kako pri sami konzervaciji ohraniti čim več hranil, primeren pH in aerobno stabilnost.
Proces siliranja
Za kaj gre?
Siliranje je proces fermentacije sladkorjev iz rastlinskih tkiv, ki s pomočjo mikroorganizmov tvorijo organske (predvsem mlečne) kisline. Proces poteka v anaerobnih pogojih, torej v pogojih brez kisika. Pri tem procesu se zniža pH, s tem se prekine delovanje škodljivih mikroorganizmov, na koncu pa še mlečnokislinskih bakterij.
Glavni cilj siliranja je zagotavljanje anaerobnih razmer, ki preprečujejo plesnenje silaže in omejevanje škodljivih mikroorganizmov, kot so klostridiji in enterobakterije.
Vplivi na kakovost silaže
Na kakovost silaže imajo vpliv trije glavni faktorji: kakovost biomase, populacija mikroorganizmov in vpliv človeškega dela. Poleg tega pa nanjo vplivajo tudi način fermentacije, izvedba siliranja, čas fermentacije, čistoča in uporaba kvalitetnih materialov za silos. Vsi ti parametri imajo medsebojen vpliv. Na nekatere nimamo popolnega vpliva, npr. na kakovost biomase, ki je odvisna od naravnih razmer, predvsem količine padavin. Lahko pa nanjo vplivamo z gnojenjem in pravočasnim odkosom. Največji delež ima človekov vpliv. Zato moramo poskrbeti za čim bolj kvalitetne materiale za izvedbo silaže, s katerimi zagotavljamo, da bo fermentacija potekala nemoteno, ob tem pa z ustrezno mehanizacijo in načinom spravila poskrbeti, da bo tudi silaža izvedena pravilno.
Na kakovost silaže imajo vpliv trije faktorji: kakovost biomase, populacija mikroorganizmov in vpliv človekovega dela.
Priporočila
Izgube se dogajajo predvsem zaradi mehanske obdelave in venenja. Največ izgub lahko preprečimo na travniku s pravočasnim odkosom in spravilom. Svetujemo, da odkos poteka v času latenja glavnih rastlin (trav), saj s tem zagotovimo boljšo vsebnost beljakovin in boljšo prebavljivost krme. Pri košnji svetujemo višino odkosa vsaj 8 cm, za lucerno vsaj 10 cm. Pri tem preprečimo onesnaženje krme z zemljo in primerno obraščanje travne ruše.
Raziskave kažejo, da so pri vsebnosti sušine 200 g/kg izgube na travniku minimalne, s sušenjem krme na travniku pa se izgube povečujejo – zaradi zmanjšanja vsebnosti vlage, kot tudi zaradi mehanske obdelave. Svetujemo, da uvela krma na polju ni več kot 24 ur, ker preko noči lahko izgublja sladkorje, ki so pomembni za kasnejšo fermentacijo.
Mehanske izgube so izgube kakovostnih delov rastlin, kar pomeni, da z več obdelave izgubljamo beljakovinsko bogate dele rastlin in ostajajo stebla, ki imajo visoko vsebnost lignina, ki je slabše prebavljiv. S tako krmo se zmanjša tudi ješčnost oziroma zauživanje take krme.
Siliranje v bale
Siliranje v balah je enostavnejše, manipulacija s krmo je lažja, niso potrebni veliki silosi, je pa siliranje nekoliko dražje, predvsem na račun porabe goriva in folij.
Pri Agrooskrbi nudimo mreže za baliranje Netzwerk. Folije odlikuje visoka natezna moč, 5 % lepljivost in odpornost na UV žarke. Tako kot vam pa je tudi nam pomembno, da je mreža primerna za kar največ kupcev in je preverjeno kompatibilna z najpogosteje uporabljenimi balirkami. Dobavljiva je širine 123 ali 125 cm.
Slika 1: Mreža za baliranje NETZWERK
V ponudbi imamo tudi vrhunske folije za baliranje proizvajalca RaniWrap. Izdelane so iz najkakovostnejših materialov LDPE, so trpežne in obstojne proti vremenskim dejavnikom, z UV-zaščito 12 mesecev. Folije so 7-plastne, debeline 25 μm. Dobavljive so v velikosti 500 ali 750 mm.
Slika 2: Folija za baliranje RANIWRAP
Siliranje v bale
Naša ponudba obsega tudi kakovostne folije SEAL+ proizvajalca Velitex SAS. Folije Seal + s kisikovo bariero so trenutno najboljše na trgu. Sestavljene so iz 100 % še neuporabljenih surovin, ki so sestavljene v 9 plasteh in zagotavljajo izjemno trpežnost. So debeline 80 μm in zagotavljajo ‘efekt vakuma’ v stiku s površino mase v silosu. Kljub temu da je lahka in tanka, jo odlikuje izjemna raztegljivost in je bistveno bolj trpežna od navadne konvencionalne folije za pokrivanje silosov.
Slika 3: Folija SEAL +
Poleg tega imamo v ponudbi tudi zaščitne mreže Silosat. Stkane so iz svetlobno nepropustnega polipropilena gostote 200 g/m2. So izjemno mehke in preproste za namestitev, ter odlična zaščita proti mehanskim poškodbam. Primerne so za večkratno uporabo – za UV-zaščito nudimo garancijo 5 let.
Slika 4: Zaščitna mreža SILOSAT
Za obtežitev silosa pa nudimo tudi vreče Silobag, ki so napolnjene s peskom in omogočajo stabilnost ter tesnenje pokrivnih folij in mrež. Ob tem omogočajo čisto in učinkovito delo. Stkane so iz trpežnega HDPE materiala, odpornega na mehanske poškodbe.
Slika 5: Vreča SILOBAG
Pripravil: Robert Nolimal