Vzdrževanje hleva, ležalnih boksov in nastilja
Vzdrževanje stelje
Namen
- Preprečevanje okoljskega mastitisa, ki ga povzročijo mikrobi v stelji (zlasti coli in Streptococcus uberis)
- Delo s čistimi kravami za lažjo pripravo seskov pred molžo
- Preprečevanje zdravstvenih tveganj, kot so šepavost, metritis itd.
V nasprotnem primeru je lahko hlev glavni dejavnik tveganja za zdravje živali (mastitis) in kakovost mleka. Z dodatnim vzdrževalnim ukrepom (več slame) je mogoče nekoliko izboljšati stanje, vendar to nikakor ne pomeni učinkovitega preprečevanja tveganja (zlasti za okoljski mastitis).
DOBRO ZASNOVAN HLEV = LAŽJE VZDRŽEVANJE
Zadovoljive bivalne razmere je mogoče urediti v dobro vzdrževanem in dobro zasnovanem hlevu. Še posebej pomembno je zagotoviti:
- ustrezno prezračevanje prostorov (glejte list »Zgradba: zagotavljanje dobrega prezračevanja«) in
- dovolj velike bivalne površine za živali.
Vzdrževan prostor za slamo
Bodite pozorni na razpoložljivo površino!
Razpoložljiva spalna površina na kravo je ključni dejavnik pri ureditvi prostora za slamo. Spalna površina mora obsegati najmanj 6 m² na kravo.
Pozor! Upoštevati je treba:
- največje število prisotnih krav,
- prostor, ki je dejansko na voljo za spanje (manj pohojenih območij gibanja),
- da bi preprečili teptanje stelje, korita in jasli za seno ne smejo biti v prostoru za slamo,
- izhodna stran molzišča mora biti v območju gibanja (z navadno žico je mogoče za pol ure preprečiti dostop do prostora za slamo po vsaki molži).
Vsakodnevno nastiljanje in odstranjevanje slame
Za vzdrževanje ustrezne čistoče živali in preprečevanje previsoke temperature stelje, ki spodbuja razvoj bakterij, je po priporočilih optimalna dnevna količina slame od 1 do 1,2 kg na m² površine prostora za slamo na kravo. Kadar je stelja višja, zlasti če se s tem kompenzira pomanjkanje spalne površine, je treba pogostost odstranjevanja slame ustrezno prilagoditi.
Izoliranje krav, ki se pojajo
S tem se prepreči prehitro poslabšanje stelje.
Kaj pa izdelki za steljo?
- Že dalj časa najbolj znan izdelek je apnov superfostat, zaradi njegovih sušnih lastnosti in vezanja amonijaka. Priporočena količina za tedensko naročilo je od 150 do 200 g/m².
- Trenutno trg dodatkov za steljo ponuja obilo različnih aktivnih sestavin (fosfat, litotamnijski apnenec, glina, fermentacijski kompleks itd.). Vendar ni zanesljivih podatkov o njihovem dejanskem učinku na steljo za krave in predvsem na preprečevanje okoljskega mastitisa.
- Vsekakor ti izdelki pomenijo dodaten strošek za kmeta, medtem ko je stanje stelje pogosto mogoče bistveno izboljšati že z namestitvijo preproste in poceni opreme (zlasti izboljšanega prezračevalnega sistema).
Redno odstranjevanje slame
Pogostost odstranjevanja slame je treba prilagoditi razmeram na posamezni kmetiji, glede na to, kako je urejeno prezračevanje, kakšna je kakovost uporabljene slame, ali so na voljo območja z visoko stopnjo gibanja, kako je urejeno odtekanje gnojevke in podobno. Slamo je treba odstraniti takoj po poslabšanju stelje: vlaženje, nastanek »kupčkov« itn.
Bodite previdni: v dneh po odstranitvi stare slame je treba položiti veliko količino slame, da se stelja obnovi (uporabite vsaj dvakratno količino običajno uporabljene količine slame). V tem obdobju je velika nevarnost za pojav kliničnega mastitisa. Zato stelje ne smete odstraniti, ko so krave najbolj dovzetne za nove okužbe, na primer po porodu.
Gibanje temperature stelje je lahko merilo za določanje pogostosti odstranjevanja slame, poleg metod, ki jih kmetje običajno uporabljajo. Prostor za slamo je treba očistiti, ko temperatura stelje, debele 10 centimetrov, doseže 35 °C. To stanje je treba preučiti glede na druge dejavnike, kot so pogostost kliničnega mastitisa, razporejenost slame (višje temperature v močno pomulčanih območjih) in priljubljeni spalni prostor živali.
Ne pozabite
Enkrat na leto, pred zimo, je treba po odstranitvi slame razkužiti hlev, da uničite mikrobe, ki jih ni bilo mogoče odstraniti z rednim čiščenjem. V primeru epidemije je razkuževanje bistvenega pomena. Hlev je treba najprej temeljito očistiti. Za razkuževanje uporabite odobrene izdelke s širokim spektrom učinkovanja: baktericidne, fungicidne in virucidne izdelke. Živali morajo biti oddaljene od območja, kjer postopek izvajate.
Če se je zemlja pod prostorom za slamo poslabšala (nepravilnosti, luknje, izkopavanje vzdolž območja gibanja), močno priporočamo, da jo obnovite.
Vzdrževanje boksov
Vsakodnevno nastiljajte slamo
Količina slame je odvisna od vrste iztrebkov:
- okoli 1 kg na dan za kravo pri sistemu odvajanja gnojevke,
- vsaj 2,5 kg na dan za kravo pri sistemu odvajanja gnoja.
Poleg stelje je treba odstraniti iztrebke vzdolž boksov, s čimer zagotovite ustrezno čistočo območja, na katerem leži vime, in izboljšate udobje živali. Ne pozabite nastaviti droga pri vihru in droga za določanje praga količine iztrebkov v boksu.
Slamo postrgajte vsaj enkrat na dan
Slamo je najbolje postrgati dvakrat na dan, če je možno (v hlevih, opremljenih z mehanskim strgalom, je to mogoče opraviti pogosteje).
Uporabite kakovostno steljo
Nepravilno skladiščenje slame, žagovine ali ostružkov, zlasti skladiščenje v vlažnem prostoru, lahko povzroči onesnaženje (koliformna bakterija, plesen). Ne glede na vrsto uporabljene stelje je treba to skladiščiti v suhem in pokritem prostoru ali pod ponjavo. Za krave ne smete uporabiti substrata s sledmi plesni.
Prenos celotnega prispevka za tisk